poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Jubileuszowe Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego

26 marca odbyło się XV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego pod hasłem „Strzeż się człowieka jednej księgi” (św. Tomasz z Akwinu) – różnorodność atutem bibliotek. Organizatorami konferencji była Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Tychach, Miejska Biblioteka Publiczna i Oddział ZNP w Tychach. Spotkanie bibliotekarzy objęli honorowym patronatem Wojewoda Śląski, Śląski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Tychy. Dorocznie odbywające się Forum to spotkanie o charakterze naukowym i integracyjnym, w tym roku po raz pierwszy gościło w Tychach, w reprezentacyjnej sali koncertowej Orkiestry Kameralnej „Aukso”.
Nasze miasto mogło pochwalić się nowoczesną Miejską Biblioteką Publiczną z wyposażeniem godnym XXI wieku, z obszernym, różnorodnym księgozbiorem, a także z wrzutnią i książkomatem. Uczestnicy Forum mogli wysłuchać skłaniających do refleksji wystąpień dyrektora Biblioteki Śląskiej - prof. Zbigniewa Kadłubka na temat optymistycznej wizji tradycyjnych książek w esejach Vilema Flussera czy rozważań dr Sabiny Cisek z UJ dotyczących dostępu do edukacji, informacji i kultury jako prawa każdego człowieka i roli bibliotek w tym zakresie. Nowatorski w treści i formie był miniwykład dr Magdaleny Wójcik z UJ o zmieniających się funkcjach i usługach bibliotek.
Dr hab. Jolanta Gwioździk z UŚl podjęła udaną próbę zaprezentowania Biblii jako księgi ksiąg w polskich edycjach narodowych od renesansu do czasów współczesnych.
Anna Krawczyk - dyrektor MBP – przedstawiła działalność tyskiej biblioteki, znakomicie realizującej hasło Forum o różnorodności. Natomiast dr Anna Marcol zaprezentowała ofertę edukacyjną Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, zapewniając, że jest ona skierowana nie tylko dla nauczycieli. Gościliśmy również prelegentki zza południowej granicy – Marta Orszulikova i Marcela Wierzgoń przybliżyły działalność Biblioteki Regionalnej w Karwinie, zwracając szczególną uwagę na projekty transgraniczne. Wśród prelegentów była również redaktor naczelna wydawnictwa „Literatura” - Wiesława Jędrzejczyk, prezentując bogatą ofertę książek dla dzieci i młodzieży. W kuluarach wydawnictwo rozstawiło bogato zaopatrzone stoisko.
Wystąpienia Katarzyny Jarosz na temat spotkań z pisarzami w ramach akcji „Literatura za makulaturę” czy Jolanty Rolnik o wyjazdach szkoleniowych tyskiej Sekcji Bibliotekarskiej stanowiły niemal gotową, choć niełatwą do realizacji, receptę do działania.
Po zakończeniu Forum zainteresowani mogli zwiedzić Browar Książęcy i wtedy już z pewnością skłonni byli zgodzić się z prezydentem Michałem Gramatyką, który witając gości zapewniał, że Tychy to dobre miejsce dla kultury i wypoczynku.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Pro Europa dofinansowało organizację Forum.