piątek, 17 listopada 2017

Projekt „Zawsze trzeźwy i czysty za kierownicą”

Zakończyliśmy realizację projektu współfinansowanego przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Tychach „Zawsze trzeźwy i czysty za kierownicą”. Odbiorcami zadania było 415 uczniów pięciu szkół ponadgimnazjalnych w wieku około osiemnastu lat. Zajęcia prowadzili trenerzy: Zygmunt Zorgiel i Robert Soboń

Szkolenia objęły 22 klasy  z LO nr 1, LO nr 2, ZS nr 4, ZS n r5, ZS nr 6.
Spotkanie z uczniami każdej klasy podzielono na dwie części: prezentację połączoną z dyskusją               i warsztaty z aklogoglami i diagramem Vena. Prezentacja i dyskusja dotyczyła wpływu środków psychoaktywnych, ze szczególnym uwzględnieniem alkoholu, na zachowania  kierowców.    Statystyki wypadków i krótkie filmiki szokowały i podkreślały wagę zagadnienia.                                W trakcie warsztatów każdy potencjalny kierowca mógł założyć alkogogle i sprawdzić swoje odruchy, gdy jego oszukany mózg reagował tak jak po wypiciu alkoholu. Reszta uczestników obserwowała zachowania kolegi. Przy pomocy diagramu Vena obalony został mit „ po jednym piwku można prowadzić” co wyraźnie zaskoczyło niektórych uczestników.
Świetnie przygotowani trenerzy prowadzili zajęcia ciekawie i w dużym tempie. Podkreślali to uczniowie  w rozmowach z koordynatorem projektu.
Przewidywane rezultaty szkolenia uczestnicy ocenili w ankietach.
Sam projekt i jego realizacja spotkały się z dużym uznaniem dyrektorów szkół.