piątek, 17 listopada 2017

Konkurs "Piszę list do Ciebie"

Konkurs „Piszę list do Ciebie” i … spotkanie z piszącą absolwentką

Jak ciągle żywa jest sztuka tradycyjnego pisania listów udowodniła młodzież z Tychów i Mikołowa, biorąc udział  w 9. już edycji konkursu międzyszkolnego „Piszę list do Ciebie”, organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy Zespołu Szkół nr 5 w Tychach. Finał konkursu odbył się 15 listopada w pięknej bibliotece Zespołu Szkół nr 5 w Tychach. Ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie nagród nastąpiło po krótkim recitalu śpiewającej uczennicy ZS 5Darii Landrowskiej i akompaniującej jej na gitarze Sylwii Długajczyk.

Jury tegorocznej edycji konkursu, w skład którego weszli nauczyciele poloniści, pedagodzy i bibliotekarze, a także absolwentka ZS nr 5 Joanna Jarczyk, autorka książki „Vide” przyznało nagrody w czterech kategoriach.
W kategorii głównej, literackiej dla szkół ponadgimnazjalnych konkurs wygrała Daria Nogaś z Zespołu Szkół nr 2 w Tychach za list do Pana Czasu. Miejsce drugie zajęła Klaudia Musioł z I LO w Tychach, a miejsce trzecie Weronika Bujok z II LO w Mikołowie. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Aleksandrze Biolik z I LO w Tychach.
W kategorii literackiej dla uczniów klas 7. i gimnazjalistów najlepszy list napisała Nina Tyśkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach. Dwa kolejne miejsca przypadły gimnazjalistkom z SP 10 w Mikołowie, Oliwii Staweckiej i Emilii Staweckiej. Wyróżnienie otrzymała Roksana Ostrowska z SP nr 19 w Tychach.
Od kilku lat, poruszeni tematyką i dojrzałością niektórych listów, organizatorzy konkursu przyznają nagrody w kategorii psychologiczno-społecznej. W tym roku, najbardziej poruszający list napisała Katarzyna Szczepańska z III LO w Tychach, zajmując tym samym pierwsze miejsce. Miejsce drugie zajęła Klaudia Worach z Zespołu Szkół nr 2 w Tychach a miejsce trzecie Klaudia Musioł z I LO w Tychach. Wyróżnienie otrzymał Szymon Grudzień, uczeń Zespołu Szkół nr 5 w Tychach.
 Co roku organizatorzy konkursu przyznają nagrody w kategorii estetycznej, na najpiękniejszy list napisany ręcznie. W tej kategorii ważne jest nie tylko piękne pismo, ale także ręczne zdobienia, ornamenty, jakość papieru, pomysł. Mieliśmy już w historii konkursu listy w butelce, listy pisane na korze brzozy i małe cudeńka plastyczne. W tym roku konkurs w kategorii estetycznej wygrały aż dwie uczestniczki: Aleksandra Bulanda z Zespołu Szkół nr 5 w Tychach oraz Aleksandra Biolik z I Liceum Ogólnokształcącego w Tychach. Miejsce drugie przypadło Klaudii Musioł z I LO w Tychach, notabene najczęściej nagradzanej uczestniczce, a miejsce trzecie otrzymała Kasia Jaśnikowska ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach.
Podczas finału rozdano też nagrody uczestnikom szkolnych konkursów, organizowanych corocznie przez bibliotekę ZS nr 5 w Tychach w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Konkursy takie jak:  projekt okładki, recenzja książki, czytanie na czas pozwalają wykazać się uczniom w różnych dziedzinach i pokazać ich umiejętności i zainteresowania.
Na zakończenie odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Jarczyk, która opowiadała jak powstawała jej książka, w jaki sposób szukała wydawcy, jak teraz wygląda jej życie. Pani Joanna podkreśliła, że warto brać udział w konkursach literackich. W jej wypadku był to strzał w dziesiątkę, gdyż kilka razy była laureatką takich konkursów, co pozwoliło jej uwierzyć w siebie.

Nagrody dla laureatów ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Pro Europa” oraz dyrekcja ZS nr 5 w Tychach. A za rok odbędzie się dziesiąta jubileuszowa edycja konkursu, na którą już dzisiaj zapraszamy wszystkich uczniów, którzy lubią pisać nie tylko listy.