poniedziałek, 12 grudnia 2016

Finał konkursu międzyszkolnego „Piszę list do Ciebie”

Już po raz ósmy w Zespole Szkół nr 5 w Tychach odbył się finał konkursu międzyszkolnego „Piszę list do Ciebie”. W tym roku w konkursie brali udział uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie szkół podstawowych startowali w kategorii estetycznej – na najpiękniej napisany list ręcznie. Górą w tej kategorii wiekowej była tyska osiemnastka, której uczniowie wywalczyli trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia. Wygrała Julia Zientek, miejsce drugie przypadło Kasi Jaśnikowskiej, miejsce trzecie Oliwii Adamczyk. Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Miszczak i Gabriela Praus, również z SP nr 18 oraz Andżelika Mindleja z SP nr 9 w Tychach.

Uczniowie gimnazjów startowali w kategorii literackiej.  Miejsce pierwsze przyznano Natalii Augustyn z ZSP nr 2 W Tychach. Miejsce drugie otrzymała Paulina Mruk z Gimnazjum nr 6 w Tychach, a miejsce trzecie Weronika Szołtys z Gimnazjum nr 2 w Mikołowie.  Jury nie przyznało wyróżnień w tej kategorii wiekowej.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych startowali, jak co roku, w kategorii literackiej i kategorii społeczno-psychologicznej, bowiem wiele listów pisanych przez młodzież porusza ważne dla nich problemy życiowe. W kategorii głównej – literackie w tegorocznym konkursie wygrała Nadia Nogaś z ZS nr 2 w Tychach, Miejsce drugie przypadło Monice Letniowskiej z I LO w Mikołowie oraz ex equo Patrykowi Jarmule z ZS nr 5 w Tychach. Miejsce trzecie przyznano Monice Prościńskiej z I LO w Mikołowie. Wyróżnienie otrzymały Nicole Kocierz ZS nr 5 w Tychach oraz Anna Kasjaniuk z III LO w Tychach. W kategorii społeczno-psychologicznej, w tym roku najbardziej poruszające listy napisali uczniowie, którzy wykazali się  również najlepszymi litami literackimi. Kategorię tę wygrała Monika Letniowska z I LO w Mikołowie, miejsce drugie otrzymał Patryk Jarmuła z ZS nr 5 w Tychach, miejsce trzecie – Nadia Nogaś z ZS nr 2 w Tychach. Wyróznienia przypadły Aleksandrze Witek (II LO Mikołów), Dorocie Sokołowskiej (ZS nr 7 Tychy) i Piotrowi Wychadańczukowi (ZS nr 4 Tychy).

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu była książka i czytelnictwo. Uczniowie, którzy zdecydowali się napisać list związany z tym tematem, mieli szanse na jeszcze jedną nagrodę – nagrodę specjalną nauczycieli bibliotekarzy, organizatorów konkursu. Nagrodę tę wywalczyła Monika Prościńska (I LO Mikołów), która napisała list o swojej pasji czytelniczej, przekładającej się się na prowadzenie bloga literackiego.

Nagrody w konkursie ufundowało Stowarzyszenie Pro Europa oraz dyrektor ZS nr 5 w Tychach, pan Marek Wac. Konkurs zorganizowały nauczycielki bibliotekarki – Maria Jonak, Renata Saks oraz Jolanta Rolnik.

Konkurs miał miejsce 1 grudnia 2016 roku.