poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Spotkanie z himalaistą Krzysztofem Wielickim

8 kwietnia zorganizowaliśmy spotkanie jednego z najbardziej znanych himalaistów świata Krzysztofa Wielickiego z dziećmi i młodzieżą szkół tyskich.

Słuchając Pana Krzysztofa  można jego wypowiedź zatytułować: Himalaje – moja pasja.

Krzysztof Wielicki zdobył Koronę Himalajów jako piąty człowiek na Ziemi i drugi Polak .Wejść często zimowych dokonał w latach 1980-1996 (o czym w słowie wstępnym mówił uczeń ZS nr 5 Kacper Banaś).

Pan Krzysztof szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami i opowiadał o górach, trudzie i radości zdobywania szczytów, odpowiedzialności za siebie i  partnera. Wspominał polskich himalaistów, którzy zostali w górach na zawsze. W trakcie jego opowieści na ekranie pojawiały się slajdy prezentujące zdobywanie czternastu ośmiotysięczników. Znaczącym walorem wspomnień były pierwiastki wychowawcze-pasja jako element podnoszący jakość życia, próba zdobycia  tego co jest niemożliwe, wiara i bezgraniczne zaufanie do partnera, uznawanie porażki jako nieuniknionego elementu życia, umiejętność pokonywania własnych słabości.

Po wystąpieniu nasz sławny gość rozdawał autografy, pozował do zdjęć i odpowiadał na pytania zaintrygowanych uczestników.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 11, Prywatnego Gimnazjum  ART, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkól nr 5.

W realizacji tego przedsięwzięcia pomogli nam Dyrekcja i nauczyciele ZS nr 5.