środa, 30 kwietnia 2014

Marsz Żywych-28 kwietnia 2014roku

28 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 23. Marsz Żywych. Ok. 10 tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów z całego świata, ale także duża grupa polskiej młodzieży ( w tym również młodzież tyska), przeszło spod bramy „Arbeit macht frei” w Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau. Był to ostatni Marsz Żywych przed siedemdziesiątą rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz, która przypadnie 27 stycznia 2015 r.

W tym roku organizatorzy w szczególny sposób upamiętnili okrągłą rocznicę zagłady Żydów z Węgier. W 1944 r. Niemcy deportowali z tego kraju do Auschwitz ok. 430 tysięcy Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci. Ponad 75 procent z nich zostało zamordowanych zaraz po przyjeździe w komorach gazowych w Birkenau. O tamtych wydarzeniach przypominać też będzie specjalny rocznicowy projekt Muzeum prowadzony w mediach społecznościowych. Mogliśmy zwiedzić nowy pawilon poświęcony pamięci Żydów węgierskich.
Wśród prowadzących tegoroczny Marsz była m.in. delegacja sędziów Sądu Najwyższego Izraela z jego przewodniczącym Asherem Grunisem na czele. Do uczestników Marszu dołączył w Birkenau prezydent Węgier János Áder.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Pro Europa” uczestniczyło w zorganizowaniu wyjazdu uczniów szkół tyskich na Marsz Żywych.