-

-
Darmowe rozliczanie PIT możliwe dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.

wtorek, 18 marca 2014

Międzyszkolny Konkurs "Nasze miasto"Czy Józef Piłsudski był w Tychach, w dorzeczu jakiej wielkiej rzeki leży nasze miasto, kto napisał biografię Hłaski, w którym roku tyska drużyna piłkarska zdobyła wicemistrzostwo Polski, kto jest dyrygentem AUKSO? Z tymi i z wieloma innymi pytaniami zmierzyły się 2-osobowe drużyny z 5 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych 14 marca w ZS nr 5 podczas konkursu wiedzy o Tychach "Nasze miasto". Data konkursu nie została wybrana przypadkowo, bowiem 14 marca 1912 roku, a więc 102 lata temu urodził się patron Technikum nr 4 w ZS nr 5 - Kazimierz Wejchert.

Honorowy patronat nad konkursem objął przewodniczący Rady Miasta Zygmunt Marczuk. W jury oprócz pana przewodniczącego zasiadły: dyrektorka Muzeum Miejskiego dr Maria Lipok- Bierwiaczonek, redaktorka naczelna tygodnika "Twoje Tychy" Beata Kurek, kierownik działu regionaliów Miejskiej Biblioteki Publicznej Magdalena Czmok. Oprócz przybyłej licznie młodzieży z opiekunami, dyrektor ZS nr 5 Marek Wac powitał także projektanta "Budowlanki" Andrzeja Czyżewskiego i Ewę Dziekońską przewodniczącą Tyskiego Klubu Ekologicznego, integratora roku 2013 oraz Dorotę Ziętek, członka jury konkursu fotograficznego " Tychy w obiektywie", który przebiegał równolegle.
Po prezentacji fotografii uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 8 pytań wybierając te za 3, 2 lub za 1 punkt. Pytania nie były łatwe. Po 5 kolejkach chwili wytchnienia uczestnikom konkursu dostarczyły wiersze Kazimierza Wejcherta w interpretacji uczennic „Budowlanki”. Po kolejnych 3 pytaniach dla drużyn okazało się, że między gimnazjalistami będzie konieczna dogrywka. Ostatecznie najlepsi w tej kategorii okazali się uczniowie Benjamin Grabias i Maciej Bodzioch przygotowani przez Marię Mielniczuk z Gimnazjum nr 6, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła reprezentacja gospodarzy ZS nr 5 Karolina Kocurek i Patryk Oczadły pod opieką Elżbiety Kozik. Nagrody i dyplomy wszystkim uczestnikom konkursu wręczyli członkowie jury. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, przygotowujący uczniów do konkursu. Przewodniczący RM Zygmunt Marczuk i dyrektor MM Maria Lipok - Bierwiaczonek podkreślali, że w tym konkursie wszyscy są zwycięzcami, bo poznali wiele ciekawych faktów z historii i dnia dzisiejszego miasta, w którym mieszkają.
W konkursie fotograficznym uhonorowano 5 zdjęć. I miejsce przyznano Łukaszowi Sornkowi z ZS nr 5 za „Poranek na edukacji”, II miejsce Mateuszowi Faroniowi za „Cisza przed burzą”, III miejsce Katarzynie Augustyniok za „u Franciszkanów”. Wyróżnienia otrzymali Agata Madziała za „Powrót do rzeczywistości”  i Kacper Karyś za „Niedzielne popołudnie na Paprach”. Organizatorami konkursu byli Zespół Szkół nr 5 i Muzeum Miejskie przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły "Pro Europa" i Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.
                                                                                             
                                                                                                          Danuta Wencel