środa, 1 grudnia 2010

Lekcja zadumy

Prezentowana w Zespole Szkół nr 5 w Tychach wystawa "Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy" dobiegła końca.

Przedsięwzięcie zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Pro Europa" obejrzało około 300 uczniów Technikum nr 4, LO nr 1, tyskiego STO. Niewielka, niemalże ascetyczna prezentacja fragmentów listów, pocztówek, czarno - białych fotografii wywarła na zwiedzających duże wrażenie. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają wiedzę na temat Holokaustu. Czym innym jest jednak czytanie tekstów literackich, w których rzeczywistość miesza się z fikcją, czym innym zapoznanie się z losem konkretnego człowieka. Dla współczesnej młodzieży, przywykłej do pospiechu, świata pełnego kolorów i dźwięku "Listy do Sali" były powodem do zadumy i refleksji. Bohaterka wystawy to przecież ich rówieśnica, która zmuszona została przez wojnę do przyspieszonego dorastania. Listy, które pisała do bliskich były jedynym świadectwem tego, że żyje. Jak się okazuje, nie tylko monumentalność muzealnych wnętrz nadaje się do uwrażliwiania młodego człowieka. Ten projekt to doskonała lekcja... życia.

W dniu 9 listopada stowarzyszenie zorganizowało Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem. W tym dniu pojawiły się w szkole plakaty informacyjne nawołujące do walki z antysemityzmem i faszyzmem. Materiały otrzymaliśmy od organizacji "United for Intercultural Action", której siedziba mieści się w Amsterdamie. 9 listopada 1938 roku miał miejsce pogrom ludności żydowskiej w Niemczech, znany później jako "kryształowa noc ". Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem upamiętnia tą datę.