piątek, 13 maja 2011

Spotkanie z Carlem Wilkensem

Zarząd Stowarzyszenia Pro Europa zorganizował spotkanie młodzieży
z Amerykaninem Carlem Wilkensem ekspertem od spraw obrony praw człowieka.

Carl Wilkins przeprowadził się do Ruandy ze swoją rodziną w 1990 roku jako pracownik Adwentystycznej Organizacji Pomocy i Rozwoju. Kiedy w kwietniu 1994 doszło tam do masowych mordów między plemionami był jedynym Amerykaninem, który pozostał w Rwandzie. Uratował setki sierot zaopatrując ich w lekarstwa i żywność. Doświadczenia Carla Wilkensa zostały przedstawione w dokumencie „Ghosts of Ruanda” ( Duchy Ruandy). Podczas spotkania z polską młodzieżą opowiadał o swoich przeżyciach , spotkaniach i rozmowach z ludźmi, którzy podczas masowych mordów utracili całe rodziny . Na kanwie opowieści eksponował łamanie podstawowych praw ludzkich w tym prawa do życia. Prelekcja, prowadzona po angielsku z udziałem żony Carla Teresy poparta była wieloma zdjęciami i zakończyła się wręczeniem kwiatów od stowarzyszenia. Po prezentacji grupki młodych ludzi podchodziły do Carla, by zadawać pytania i szukać metod jawnego przeciwstawienia się uprzedzeniom etnicznym, nienawiści i niesprawiedliwości. Aulę naszej szkoły wypełniło około 200 uczniów władających dobrze językiem angielskim z kilku tyskich szkół. Kilkunastu z nich zostało obdarowanych książką Carla Wilkensa „ I’m not leaving” z dedykacją autora.

Patronatem honorowym imprezy był Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba, a wsparcia udzieliła Ambasada USA.

On 12 May we had a great privilege to host Carl Wilkens. As a humanitarian aid worker with the Adventist Church, Carl Wilkens moved to Rwanda with his young family in 1990 where later he eye witnessed the genocide. Now he dedicates himself full time to speaking out against hatred, prejudice, and genocide. Two hundred students came to the meeting. The presentation was met with a great interest of the students.