-

-
Darmowe rozliczanie PIT możliwe dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.

piątek, 6 maja 2011

Marsz Żywych


2 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w Marszu Żywych. Wraz z 7 tysiącami osób przeszli trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II – Birkenau, by w ten sposób oddać hołd ofiarom holokaustu.


Marsze organizowane są od 1988 r. Odbywają się tradycyjnie w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady. Jego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. W tym roku Marsz odbył się po raz dwudziesty. Uczestnicy wyruszyli spod bramy obozowej z napisem „Arbeitmachtfrei” tuż przed godziną 14. Sygnałem do rozpoczęcia Marszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego. Na zakończenie uroczystości, przy pomniku ofiar obozu w byłym Auschwitz II- Birkenau, uczestnicy zmówili kadisz czyli modlitwę za zmarłych.

Nasi uczniowie przed południem, gdy otrzymali opaski „March OF THE LIVING 2011”, weszli na teren obozu i przeszli pod Ścianę Straceń, gdzie wysłuchali wspomnień pana Krzysztofa Kisielewskiego, byłego więźnia w Siemianowicach, który stracił rodziców w KL – Birkenau. Następnie spotkali się z Rabinem Jerozolimy YochananemFriedem, który podszedł do naszej grupy, by wymienić pozdrowienia. (Rabin gościł w naszej szkole w kwietniu 2008 r.). Później nasz uczeń Bartosz Muchowski udzielił wywiadu dziennikarce tvs, pani Alicji Waliszewskiej. Stowarzyszenie jest współorganizatorem udziału młodzieży w marszu.