środa, 27 października 2010

Listy Sali

27 października 2010 roku miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Listy Sali" w Zespole Szkół nr 5 w Tychach.

Porządek uroczystości
  • Przywitanie gości honorowych;
  • Wręczenie kwiatów;
  • Kilka uwag o organizatorze wystawy Stowarzyszeniu "PRO EUROPA";
  • Historia życia Sali;
  • Przecięcie wstęgi;
  • Koncert skrzypcowy;
  • Zaproszenie do obejrzenia wystawy;
  • Rozmowy przy kawie
Honorowi Goście, którzy Odwiedzili Wystawę "Listy Sali" w Tychach:
  • IGNACY KRASNOCHUCKI więzień nr 9 Polen Lager;
  • KRZYSZTOF KISIELEWSKI więzień Getta łódzkiego i Buchenwaldu;
  • KRYSTYNA RUMIENIUCH naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM;
  • JOANNA WOJDYNEK dyrektor LO nr 1 im. L. Kruczkowskiego;
  • AGATA GASZ pracownik inkubatora przedsiębiorczosci NGO;
  • DANUTA WENCEL przedstawiciel prasy, nauczyciel ZS nr 5;
  • RYSZARD WODA nauczyciel ZS nr 5;
  • JOLANTA ROLNIK nauczyciel ZS nr 5
Pani prezes Halina Figura - Krowiak powitała gości i wszystkich uczestników wystawy, honorowym gościom zostały wręczone kwiaty. Angelika Malerczyk zagrała temat przewodni z filmu "Lista Schindlera" skomponowany przez Johna Williamsa. Po ceremonii powitania, przecięciu wstęgi przez dyrektora szkoły Marka Waca, prezes stowarzyszenia PRO EUROPA zaprosiła gości do obejrzenia wystawy.

Fascynująca wystawa ukazuje losy Sali Garncarz poprzez listy, pocztówki, fotografie i inne dokumenty, które udało jej się zebrać i ocalić podczas pobytu w nazistowskich obozach pracy w latach 1940-1945. Ich zbiór jest świadectwem dramatu, który dotknął tysiące więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy. Prezentacja wystawy w Polsce koordynowana jest przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie (www.galiciajewishmuseum.org) Z listów do Sali dowiadujemy się o przyjazni i miłosci, życiu Żydów w okupowanej Polsce, w nazistowskich obozach pracy, głęboko zachowanej ludzkiej potrzebie odbudowywania życia po wojnie, a także o tym, że słowa mogą ratować życie. Wystawa potrwa do 5 listopada.